Loading…

Hidhërohen veteranët: Nuk u ftuam nga Kuvendi për transformimin e FSK’së

  • 19/10/2018 | 09:27

Hidhërohen veteranët: Nuk u ftuam nga Kuvendi për transformimin e FSK’së

Organizata e veteranëve të luftës së UÇK-së ka reaguar ndaj vendimit të Kuvendit të Kosovës që të mos ftojë përfaqësuesit e kësaj organizate në seancën në të cilën të enjten u votua transformimi i FSK-së.


OVL e UÇK-së thotë se me këtë veprim Qeveria, Ministria e mbrojtjes dhe Kuvendi treguan se kanë fundosur dijen dhe se lënia anash e kësaj organizate është cenim i të drejtës së tyre që komprometon vetëdijen historike e kombëtare.

“Për mos ftesë nga Kuvendi i Kosovës ditën kur u miratua projekligji për formimin e FAK-ut Ne si Organizatë e Veteranëve të UÇK-së, pjesëtarë të Ushtrisë së lavdishme çlirimtare, dëshmitarë të Epokës ‘97/’98/’99, jemi të prekur thellësisht për anashkalimin tonë që të jemi prezent në ditën kur Parlamenti i Kosovës aprovoi ligjin për transferimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcë të Armatosur të Kosovës”, thuhet në reagimin e OVL së UÇK-së.

Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme kaluan tri projektligjet e propozuara nga Qeveria për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë