Loading…
Hëna që shohim nuk është e vetmja: Shkencëtarët zbulojnë edhe një tjetër brenda sistemit solar
  • 19/02/2019 | 20:24

Hëna që shohim nuk është e vetmja: Shkencëtarët zbulojnë edhe një tjetër brenda sistemit solar

Shkenëctarët kanë zbuluar edhe një hënë të re, brenda sistemit tonë solar, transmeton Gazeta Metro.


Objekti i ri i emërtuar si Hippocamp, është zbuluar afër planetit Neptun.

Është hëna më e vogël e këtij planeti, dhe vepron në një mënyrë shumë të çuditshme.

Hippocamp është parë afër planetit, mirëpo shkencëtarët nuk kanë arritur ta fotografojnë atë.

Bashkë me Hippocamp, numri i hënave rreth planetit Neptun, shkon në 14./gazetametro.net

 

Më të fundit
...
  • 23/05/2019 | 22:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë