Loading…

Hëna më e madhe e Jupiterit ka më shumë ujë se Toka

  • 21/01/2017 | 14:27

Hëna më e madhe e Jupiterit ka më shumë ujë se Toka

Hëna më e madhe në sistemin diellor mendohet të ketë më tepër ujë sesa vetë toka. Shkencëtarët tani besojnë se hëna e Jupiterit, Ganymede, që në fakt është më e madhe sesa planeti Merkur, ka një oqean sipërfaqësor të mbushur me ujë.

Ky zbulim është bazuar në të dhënat nga Teleskopi Hapësinor “Hubble”, që ka shfaqur një oqean, i cili besohet të jetë i mbushur me ujë të njelmët, për shkak të efektit të aurorës polare, që e detyron hënën të lëviz para-prapa gjatë marrëdhënieve magnetike me hënat tjera të Jupiterit.

Ky zbulim ka bërë që kjo hënë tani të renditet në mesin e vendeve jashtëtokësore më të mundshme për gjetjen e evidencave që dëshmojnë se ka kushte të përshtatshme për jetesë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë