Loading…

‘Hekurudhat e përgjakshme’, rekord vdekjesh në Serbi

  • 25/07/2018 | 08:42

‘Hekurudhat e përgjakshme’, rekord vdekjesh në Serbi

Që nga fillimi i vitit 2018, 19 persona vdiqën nga aksidentet në hekurudha në Serbi. Autoritetet pretendojnë se fajtorët kryesorë janë dështimi për të zbatuar rregullat e trafikut.

“Treni e goditi vajzën ndërkohë që ajo po ecte me kufje në veshët e saj. “Një burrë vdiq pasi treni goditi traktorin” . “Gruaja po vuante për disa manaferra”. Këto janë vetëm disa nga titujt që qarkullojnë në mediat lokale në Serbi.

Sinjalizimi i dobët, problemet teknike dhe, mbi të gjitha, pjesëmarrësit e padisiplinuar në trafik janë shkaqet kryesore.

2018 – 98 aksidente hekurudhore. 19 vetë u vranë dhe 8 vetë u plagosën
2017 – 253 aksidente hekurudhore. 30 vetë u vranë dhe 55 vetë u plagosën

Aksidente hekurudhore me pasoja fatale kanë ndodhur edhe në Kosovë, kryesisht kur trenat kanë goditur veturat që në momentin e kalimit po ecnin nëpër binarë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë