Loading…

Hebrenjtë kujtojnë shpëtimin që ua bënë shqiptarët (Video)

  • 25/01/2017 | 23:39

Hebrenjtë kujtojnë shpëtimin që ua bënë shqiptarët (Video)

Kongresi botërorë i hebrenjëve ka bërë një video në të cilin përkujtojnë të mirat të cilat u kanë bërë shqiptarët popullatës së tyre duke i shpëtuar nga kampet nazistë të asaj kohe.


Një popull me shumicën e besimit myslimanë, u ka dalë në ndihmë popullatës Hebreje në numër të madh duke i shpëtuar nga tmerret e Gjermanisë Naziste, pra këta janë shqiptarët, përcjell gazetametro.net.

“Besa” është termi kryesorë në popullin shqiptarë dhe përdoret si premtimi më i madh në jetën e tyre.

Rreth 600 deri në 1,800 hebrenj që kanë ikur nga kampet e naziste të Gjermanisë, janë shpëtuar nga Shqiptarët, duke u siguruar ushqim, vend strehim si dhe dokumente falso.

Qeveria shqiptare në atë kohë ka refuzuar që të dorëzojë listat e hebrenjve që i kishin strehuar.

“Tash ne jemi një familje, nuk do të vuani nga asnjë e keqe, unë dhe djemtë e mi do të ju mbrojmë me nder dhe me jetën tonë” tha Nuro Hoxha një njeri i cili ka shpëtuar shumë hebrenj. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë