Loading…

‘Harrojeni se mund të bëni ligj që iu cakton tregtarëve marzhën e fitimit’

  • 30/06/2022 | 13:44

‘Harrojeni se mund të bëni ligj që iu cakton tregtarëve marzhën e fitimit’

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka deklaruar se Kosova nuk mund të prodhon mjaftueshëm asnjë produktw bazë. Pas propozimit të LVV-së për vendosjen e marzhës së fitimit, ajo ka thënë se kjo nuk mund të bëhet në ekonominë e tregut të lirë.


Gjatë debatit parlamentar për rritjen e çmimeve në produkteve esenciale, Bajrami ka theksuar se pushteti i tanishëm më parë kishte premtuar që të jetë afër qytetarëve.

“Ne sot si Kosovë nuk e prodhojmë mjaftueshëm asnjë produkt bazë. Si qeveri e ekonomisë së tregut të lirë me Kushtetutën që e kemi me kapacitete e munguara prodhuese që i kemi ne mundemi me lëviz me politika tatimore, ne mundemi me ulë taksa, me ul tatime, me heq tatime me heqë akzicën për me iu dalë në ndihmë qytetarëve. Por, harrojeni se mund të bëni ligj me iu caktua tregtarëve në ekonominë e tregut të lirë, neni 10 i Kushtetutës e thotë ku oferta dhe kërkesa e cakton çmimin që ne mundemi me iu caktua njerëzve marzhën. Konkurrenca i bën çmimet, e iu Autoritetin e Konkurrencës nuk e keni funksionalizuar deri më tash”, tha ajo.

Më tej, ajo ka shtuar se fitimet në të hyra të përmendura nga pozita nuk përkojnë me rritje të vendeve të punës e as me investimeve të huaja.

“Ne jemi ekonomi e tregut të lirë, e propozuat masën thatë që të hartohet një ligj për të caktuar marzhën e fitimit për produktet bazë. Kosova nuk prodhon sheqer, caktojeni marzhën prodhuesve të sheqerit, çfarë bëjnë tregtarët? Nuk importojnë sheqer. Dhe në Kosovë nuk prodhohet sheqer, a është masë kjo. Ndërkohë që masa që e kemi propozuar ne, kryeministri që konkurojke të bëhet kryeministër dhe thoshte që qumështi me qeverisjen e LVV-së ka me kushtuar më lirë. Sepse do e bëjë TVSh-në zero, a është kështu?”, ka shtuar ajo.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë