Loading…

Haradinaj: S’mundemi me qenë aleat e partner me SHBA’në e njëkohësisht me e shkëput kontratën e gazit

  • 12/05/2022 | 22:13

Haradinaj: S’mundemi me qenë aleat e partner me SHBA’në e njëkohësisht me e shkëput kontratën e gazit

Daut Haradinaj nga radhët e AAK-së, ka folur për partneritetin e Kosovës me ShBA-në pas vizitës së kryeministrit Kurti dhe ish-kryeministrit Haradinaj në ShBA.


Në ‘Rubikon’ të Klan Kosovës, Haradinaj tha se është e pamundur të shkëpusësh kontratën gazit amerikan dhe njëkohësisht të jesh aleat i Amerikës.

“S’mundemi me qenë aleat e partner me ShBA-të e në të njëjtën kohë të shkëpusim kontratën gazit Amerikan”.

“Amerika është aksionare në lirinë e Kosovës, pavarësimin dhe Ushtrinë e saj, kjo nuk ndryshon”, tha Haradinaj.

Ndërsa për vizitën e kryeministrit në ShBA, Haradinaj deklaroi se Kurti apeloi për ardhjen e taksive, sikur Kosova të mos kishte probleme tjera.

“Kryeministri Kurti gjatë vizitës në ShBA, apeloj për ardhjen e taksive, thuajse Kosova nuk ka probleme tjera”, u shpreh ai.

Haradinaj ka shtuar se infrastruktura është parakusht për zhvillimin ekonomik, dhe se kjo qeveri sipas tij e ka lënë krejt anash këtë temë.

“Shihni rrugën Dollc – Gjakovë që e lidh me zonen e lirë ekonomike amerikane në çfarë gjendje e ka lënë kjo qeveri”.

“Infrastruktura është parakusht për investime, shembull e kini kompaninë Komodita në Gjakovë që sot i ka të punësuar mbi 4 mijë punëtor”, është shprehur Haradinaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë