Loading…

Haradinaj komenton deklaratën e Veselit për Nishin

  • 16/01/2018 | 20:13

Haradinaj komenton deklaratën e Veselit për Nishin

Kryeministri Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare në konferencë për media është pyetur edhe për deklaratat e kryeparlementarit Kadri Veseli dhe përgjigjen presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Veseli ka thënë dje se Serbia nuk duhet të mendoj për kthim në Kosovë, pasi që shqiptarët më nuk do të ndalen deri në Nish. Na anën tjetër, Vuçiq ka thënë se Veseli në Nish mund të shkojë vetëm si turist, por le ta harrojë që atje shkon me ushtri.

E për këtë deklarata, Haradinaj tha se janë politike, megjithatë e vlerësoj një tjetër deklaratë tepër serioze dhe tepër kërcënuese për Kosovën. Ai e përmendi deklaratën e shefit të Ushtrisë së Serbisë, Lubisha Dikoviq, i cili të shtunën tha se Serbia po tenton të blejë raketa me rreze veprimi deri në 400 kilometra, raporton lajmi.net.

“Pra, kjo është shumë kërcënuese, pasi që Serbia synon me u armatos me raketa që e arrijnë çdo cak në Kosovë”, ka thënë Haradinaj.

Serbia po planifikon të blejë sistem raketor i cili zhvillon luftë në largësi më të mëdha se 400 kilometra. “Natyrisht se po shqyrtohen edhe sistemet S 300 dhe BUK, por edhe sisteme tjera”, ka thënë Dikoviq.

Sipas tij, situata aktuale dhe marrëdhëniet ndërkombëtare ndikojnë në planet e zhvillimit dhe aftësisë së Ushtrisë së Serbisë. Ai nuk ka përmendur se çka ka ndikuar që të mendohet për këtë sistem raketor i cili arrin gati çdo cak në territorin e Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë