Loading…

Haradinaj: E di që ekziston një mafi, e cila qe 20 vjet ka blerë energji për Kosovën

  • 17/04/2019 | 16:53

Haradinaj: E di që ekziston një mafi, e cila qe 20 vjet ka blerë energji për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se projekti “Kosova e Re” është avancuar në masë të madhe nga Qeveria paraprake, dhe ministrat e LDK-së janë konsultuar edhe në ditën e nënshkrimit dhe është marrë aprovimi për këtë projekt.


Në seancën ku në interpelancë është ministri i Zhvillimit Ekomomik, kryeministri ka thënë se Kosova nuk duhet të jetë vetëm konsumator.

Shefi i ekzekutivit ka thënë se nëse Kosova vazhdon duke blerë energji, ajo duhet të bëhet te vendi më i afërt, që është Serbia.

“Hala Kosova blen energji , çdo muaj, veç ndonjëherë kur kemi ndonjë periudhë si të verës e këto, por nëse i kemi ble, a i ka ble Kosova 650 milionë euro energji, dhe a bën me ju vet ku i kemi ble. Energjia është rrjet ndërkombëtar por ta jepin prej atij që e ke më afër, ne e kemi marrë prej Kollubarës në Serbi energjinë. Përderisa nuk ke prodhim të qëndrueshëm, të folim sinqertë, nuk është ky projekti i përkryer se po e bënë me para tua në kushte tua, me një investitor, nuk i bjen kërkush 1 milardë e 300 milionë dollarë veç për hatër tëndin, po i bjen po ashtu me fitu investitori. Nëse vazhdojmë ne me ble energji, dhe pas tre vitesh ku kemi me ble, kanë me ta jep për atij që është më afër teje, e ai më afër e dini kush është”, ka thënë ai.

“Unë jam i vetëdijshëm që investitori nuk ka ardhë për bamirësi, por çka po ndodh me ne, unë e di po ashtu që ekziston një mafi e energjisë e cila ka blerë energji për Kosovën qe 20 vjet. Nuk është vetëm kombëtare, ndoshta është ndërkombëtare, e cila kish pas qejf edhe këto dyja me i mshel ne se ndotin shumë dhe hala pa pas ne prodhim, vetëm me rritë blerjen” ,ka shtuar Haradinaj ai.

Haradinaj tha se ky është investimi më i madh në historinë e pasluftës në Kosovë, investim privat që kalon 1 miliardë euro.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë