Loading…

Gullash italian me mishi dhe me pak përbërës

  • 19/11/2020 | 08:13

Gullash italian me mishi dhe me pak përbërës

Spezzatino është ushqim i popullarizuar italian që i ngjan gullashit.


Mishi pritet në kube të vogla, hidhet miell, fërgohet në yndyrë me qepë dhe me perime të ndryshme, zihet në temperaturë të ulët rreth tri orë derisa mishi të zbutet prandaj pritet me pirun.

Përbërësit:

– 1 kg mish viçi pa eshtra;
– 400 ml ujë mishi;
– 200 ml verë të bardhë të thatë;
– gjysmë qepe të grirë;
– gjysmë kg speca;
– 3 – 4 thelpinj hudhre;
– 1 gjethe dafine;
– 2 grushte majdanoz të freskët;
– vaj ulliri për fërgim;
– miell për t’i hedhur sipër;
– kripë dhe piper, sipas dëshirës.

Përgatitja:

1. Në një tenxhere të madhe nxehni pak vaj ulliri dhe në të fërgoni copat e mishit të prera përafërsisht në madhësi të njëjta, cilave më parë i keni hedhur pak miell.

2. Fërgoni 10 deri 15 minuta, përkatësisht derisa të avullojë i gjithë lëngu nga mishi, ndërkaq mishi i viçit të marrë lëkurë ngjyrë të gështenjtë.

3. Hidhni sipër verën e bardhë dhe zieni të gjitha bashkë rreth dhjetë minuta, përkatësisht derisa të avullojë i gjithë alkooli.

4. Në një tenxhere fërgoni qepën, specat e prerë në shirita, hidhjani ujin e mishit dhe fërgoni të gjitha bashkë disa minuta. Qitni kripë dhe piper. Shtoni një fletë dafine.

5. Në tenxhere qiteni qepën e prerë në feta të holla, mbuloni me kapak dhe lini të gjitha bashkë të zihen pa i përzier rreth dy-tri orë, përkatësisht derisa mishi të zbutet, ndërkaq perimet të shndërrohen në salcë xhelatinoze.

6. Para se të përfundojë zierja, në tenxhere qitni majdanozin e grirë imët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë