Loading…

Gruaja e kryeministrit të Izraelit e privilegjuar: Si i theu rregullat e izolimit pasi bëri prerje të flokëve

  • 07/10/2020 | 15:57

Gruaja e kryeministrit të Izraelit e privilegjuar: Si i theu rregullat e izolimit pasi bëri prerje të flokëve

Gruaja e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, ka shkelur rregullat e izolimit të vendit duke ftuar një floktar në rezidencën zyrtare javën e kaluar, për ta përgatitur atë për një video të shërbimit publik që mbron mbajtjen e maskave, transmeton Gazeta Metro.


Kjo u raportua për herë të parë nga e përditshmja Yediot Ahronot, e që përbën një varg shkeljesh të bllokimit nga udhëheqësit izraelitë dhe figurat publike – duke tërhequr kritika të gjera se ato po minojnë besimin e publikut në qeveri.

Yediot raportoi se Sara Netanyahu kishte në vizitë një floktar në prag të festës festive Sukkot. Sallonet e flokëve dhe dyqanet e berberëve janë mbyllur si pjesë e një bllokimi mbarëkombëtar të vendosur muajin e kaluar dhe njerëzit janë urdhëruar të qëndrojnë brenda 1000 metra (jardë) të shtëpisë përveç aktiviteteve thelbësore.

Familja Netanyahu janë kritikuar prej kohësh për shijimin e një stili jetese të harlisur jashtë mundësive të shumicës së izraelitëve. Në rastet e kaluara, Sara Netanyahu u gjobit me mijëra dollarë për përdorimin e parave publike për shijet e saj ekstravagante dhe për sjelljen e dyshuar abuzive ndaj stafit të saj personal.

Një deklaratë zyrtare e lëshuar në përgjigje të raportit të lajmeve tha se Sara Netanyahu po respektonte rreptësisht të gjitha rregulloret e koronavirusit, duke përfshirë strehimin në shtëpi dhe detyrimin e mbajtjes së maskave në rezidencën zyrtare.

Si një figurë publike që bënte një video informuese, ajo besonte se kishte të drejtë të përdorte shërbimet e stilistes, thuhej në deklaratë. Ajo shtoi se ata të dy kishin veshur maska ​​dhe doreza gjatë takimit dhe se ajo i kërkoi stilistit të përmbahej nga bërja e bisedës.

Gazeta tha se ndërsa kryeministri ka të drejtë për shërbime të tilla si një nëpunës publik, gruaja e tij nuk ka të drejtë. Një izraelit i zakonshëm do të paguante një gjobë prej 500 siklash (150 dollarë) për shkeljen e kufizimit.

Kryeministri ka qenë shënjestra e demonstratave masive në muajt e fundit, me protestuesit që e thërrisnin atë të largohej ndërsa ai po gjykohet për korrupsion dhe duke kritikuar përgjigjen e tij ndaj koronavirusit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë