Loading…

Grenell: Taksat e amerikanëve shkojnë huq duke financuar UNMIK’un, duhet të mbarojë

  • 16/10/2021 | 17:37

Grenell: Taksat e amerikanëve shkojnë huq duke financuar UNMIK’un, duhet të mbarojë

Ish i dërguari special i SHBA’ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, i është bashkuar idesë për përfundimin e mandatit të UNMIK në Kosovë, shkruan Gazeta Metro.


Dje gjatë mbledhjes së OKB’së në Këshillin e Sigurimit, i dërguari i SHBA’ve tha se misioni i UNMIK’ut duhet të përfundojë.

Kurse këtë e ka pohuar edhe Grenell, përmes një postimi në Tëitter ai tha se UNMIK është ‘’humbje e taksave amerikane dhe duhet të ndryshohet drastikisht ose të shuhet.’’

“Shefi i UNMIK-ut fajson për komunikim të dobët BE-në, Presidenten e Komisionit Evropian, von Der Leyen dhe NATO-n për dhunën e ditëve të fundit. Por ai është që është joefektiv dhe i ngadalshëm. UNMIK-u është shpenzim i humbur i dollarëve të taksave amerikane dhe ai duhet drastikisht të riformohet ose të përmbyllet”shkroi Grenell.

Edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila përfaqësoi dje vendin në OKB kërkoi gjithashtu përfundimin e misionit të UNMIK./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë