Loading…

Google me projekt kundër lajmeve të rreme

  • 17/11/2016 | 18:59

Google me projekt kundër lajmeve të rreme

Google ka pranuar të financoj një projekt për të kontrolluar automatikisht lajmet e rreme. Organizata FullFact ka bërë të ditur se është shpërblyer me 50.000 euro nga gjigandi i teknologjisë Digital News

Në një deklarat FullFact ka spjeguar që sistemi do të ketë dy karektaristika kryesore.

Njëra do ti informoj lexuesit që raportimi është i bazuar në fakte dhe është vërtetuar.

Tjetra metodë do të kontrolloj kërkimet automatikisht duke përdorur Natural Language Processin gjë që sipas FullFact nuk është bërë kurr më parë.

Projekti i cili gjithashtu është i financuar edhe nga dy kompani të vogla të Mbretësrisë së Bashkuar, Bytemark dhe Flax ka për qëllim të luftoj portalet me lajme të rreme veqanërisht lajmet për politikën.


 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë