Loading…

Gjysmë milioni përfitues nga falja e borxhit publik

  • 10/02/2017 | 08:10

Gjysmë milioni përfitues nga falja e borxhit publik

Gjysmë milioni qytetarë dhe biznese kanë përfituar nga amnistia që u ka ofruar Ligji për faljen e borxheve publike.


Sado që ky numër i borxhlinjve aplikues është i madh, borxhi i shlyer nuk arrin as gjysmën e totalit të shumës së përllogaritur, shkruan sot Koha Ditore.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, për periudhën shtator 2015-shtator 2016 janë shlyer 280 milionë euro nga 680 milionë euro, apo vetëm 41 për qind.

Meqë nuk janë përmbushur parashikimet, Qeveria ua ka dhënë edhe një shans borxhlinjve, duke ua zgjatur afatin e aplikimit deri në shtator 2017.

Prezantimin e raportit njëvjeçar (2 shtator 2015 – 2 shtator 2016) në zbatim të Ligjit për faljen e borxheve publike e ka prezantuar, të enjten, Agron Thaçi, kryesuesi i Komisionit koordinues për faljen e borxheve publike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë