Loading…

Gjykata nuk i gjen fajtorë për vrasjen e Enver Zymberit

  • 25/11/2016 | 20:33

Gjykata nuk i gjen fajtorë për vrasjen e Enver Zymberit

Radovan Radiq dhe Mliovan Vllashkoviq janë lënë të lirë, në akuzën për vrasje të policit të njësisë speciale të Kosovës, Enver Zymberi që pati ndodh në korrik të 2011.

Por, këta dy të akuzuar janë gjetur fajtorë dhe janë dënuar për pjesëmarrje në grupin që pengon zyrtarët në kryerjen e detyrave zyrtare.

Për këtë pikë të aktakuzës Rdovan Radiq është dënuar me katër vjet burgim me kusht ndërsa Milovan Vllashkoviq është dënuar me tre vjet burgim me kusht.

Ky aktgjykim është shpallur nga një trup gjykues i EULEX-it, në Gjykatën Themelore të Mitrovicës, ndërkohë për këtë rast nuk ka pasur ndonjë njoftim zyrtar, por Klan Kosova mëson se aktgjykimi është shpallur me 21 nëntor të këtij viti.

Ndaj dy të dënuarve kohë më parë është zhvilluar edhe një proces gjyqësor me të njëjtat akuza, por atëherë Gjykata Themelore e Mitrovicës i kishte shpallur të pafajshëm.

Ndërsa pas ankesës së prokurorisë dhe palës së dëmtuar, këtë vendim të themelores e kishte prishur Gjykata e Apelit, duke e kthyer lëndën në rigjykim.

Ndërkohë për të njëjtin rast me burgim me kusht është dënuar edhe Ratomir Kasalovic, ndërsa për akuzën për vrasje të Enver Zymberit edhe ky është lënë i lirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë