Loading…

Gjinekologu nobelist dhe hipokritët e QKUK-së

  • 14/10/2018 | 13:24

Gjinekologu nobelist dhe hipokritët e QKUK-së

Komiteti i Nobelit në Norvegji vendosi ta shpërblej një mjek gjinekolog me çmimin për Paqe, pasi ai kishte rrezikuar jetën e tij për t’i trajtuar vajzat e gratë e dhunuara gjatë luftës. Dr. Denis Mukwege është mishërim i Betimit të Hipokratit, prandaj dhe u vlerësua puna e tij. Ndërkaq nëse do të kishte një Nobel për hipokritë, atë do ta meritonin një numër i mjekëve në QKUK, të cilët nuk e rrezikojnë jetën e tyre por jetën e pacientëve.


Denis Mukwege është i treti nga nëntë fëmijët në familjen e tij në Bukavu të Kongos. Ai dëshironte të studionte mjekësinë për t’i shëruar njerëzit, veçanërisht gratë që vdisnin nga komplikime pas lindjes në vendin e tij. Mjekësinë e Përgjithshme e studioi në Universitetin e Burundit dhe pasi punoi si pediatër për një kohë, shkoi në Francë për të vazhduar studimet për obstetrikë dhe gjinekologji, ndërkaq u doktorua në Universitetin e Brukselit me temën mbi traumat e fistulës në regjionin lindor të Kongos.

Mukwege u kthye në vendin e tij për të hapur spitalin në Lemera i cili u shkatërrua gjatë luftës civile në vitin 1996 dhe gjinekologu u rivendos në Bukavu ku themeloi Spitalin “Panzi”. Qëllimi i tij ishte fillimisht që të ndihmonte gratë që të kryenin lindje normale dhe pa komplikime, por shpejt spitali u kthye në një qendër për trajtimin e viktimave të dhunës seksuale, përfshirë edhe vajza të mitura me lëndime dhe gjymtime ekstreme, kryesisht nga rebelët Hundu të Ruandës dhe banda të tjera të armatosura.

Të gjithë luftëtarët e rajonit, thotë Mukwege, kishin “shpallur gratë armikun e tyre të përbashkët”. Ai kërkoi përfshirje më të madhe nga ana e bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë një mandat më të gjatë të OKB-së në Kongo, si një mjet për t’i dhënë fund kësaj dhune sistematike. Përveç që i rrezikohej jeta nga kriminelët, ai kritikonte ashpër edhe qeverinë e cila nuk kishte bërë sa duhet.

Më shumë se 10 vjet më vonë ai do të shpërblehet me çmime nga organizatat ndërkombëtare, ndërsa para një jave u nderua edhe me çmimin Nobel për Paqe së bashku me Nadia Murad, ish-skllave seksi e ISIS-it. Komiteti norvegjez e arsyetoi ndarjen e çmimit duke thënë se të dy rrezikuan jetën e tyre në mbrojtje të viktimave të dhunës seksuale. Mukwege ka ndihmuar më shumë se 20 mijë gra të dhunuara. Gjinekologu ka kryer rreth 10 operacione në 18 orë pune gjatë një dite në spitalin e tij.

Dr. Denis Mukwege është mishërim i Betimit të Hipokratit, prandaj dhe u vlerësua puna e tij. Ndërkaq nëse do të kishte një Nobel për hipokritë, atë do ta meritonin një numër i mjekëve në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, të cilët nuk e rrezikojnë jetën e tyre por jetën e pacientëve. Ata janë hipokritë sepse vetëm bëjnë sikur kanë dhënë Betimin e Hipokratit, ndërsa karriera e tyre është vënë në shërbim të klientëve e jo pacientëve.

Ata janë hipokritë dhe rrezikojnë seriozisht jetën e pacientëve deri në dyshime për vepra penale, duke iu kërkuar para për t’i futur në operacion, duke neglizhuar rastet e rënda derisa vdekja iu vjen në fyt. Mjekët e QKUK-së, për dallim nga Mukwege, e lënë vendin e punës gjatë kujdestarisë në QKUK për të shkuar në spitalet private ku i zhvatin pacientët tjerë. Kujdestaria supozohet të jetë koha më e çmueshme për një mjek pasi potencialisht mund të jetë shpëtimtar i jetës së njerëzve që vijnë me urgjencë.

Por këta hipokritë e kanë zhvlerësuar jetën e pacientit e madje edhe profesionin e tyre. Askush më shumë sesa ata vet nuk e ka denigruar dinjitetin e mjekut në Kosovë. Dhjetëra prej tyre akuzohen nga Prokuroria për ryshfet dhe keqpërdorim të pozitës zyrtare duke i shfrytëzuar pacientët e QKUK-së për të përfituar para nga spitalet private. Një numër syresh dyshohet të kenë neglizhuar apo keqtrajtuar pacientët në klinikat ku punojnë. Dhe për fund, shëndetësinë nuk e ka shkatërruar vetëm politika, por edhe vet mjekët që punojnë në të.

Shkruan: Bujar Vitija

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë