Loading…

Gjermania ndihmon me 1 miliard euro Ukrainën

  • 25/06/2022 | 14:17

Gjermania ndihmon me 1 miliard euro Ukrainën

Gjermania ka nënshkruar një marrëveshje për ta ndihmuar buxhetin e shtetit të Ukrainës me 1 miliard euro përmes një granti.


Financimi do të “drejtohet në buxhetin e shtetit të Ukrainës për të financuar shpenzimet prioritare sociale dhe humanitare gjatë ligjit ushtarak”, njoftoi ministria e financave e Ukrainës.

Ukraina do të marrë fondet përmes Fondit Monetar Ndërkombëtar, raporton theguardian.

Ministri i financave të Ukrainës, Serhiy Marchenko pohoi se“Zoti Lindner [duke iu referuar ministrit gjerman të financave Christian Lindner], ju falënderoj personalisht, ekipin tuaj dhe të gjithë të përfshirë në proces, falë përpjekjeve të të cilëve ne e strukturuam shumë shpejt këtë marrëveshje”.

“Shpresojmë të marrim fonde në të ardhmen e afërt. Ky grant është një kontribut jashtëzakonisht i rëndësishëm për të mbështetur shtetin tonë në këtë kohë të vështirë. Ne e vlerësojmë shumë ndihmën e qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë”, shtoi ai.

Ndryshe, Ukraina ka marrë ndihma të mëdha që prej 24 shkurtit, kur edhe filloi të pushtohej nga Rusia.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë