Loading…

Gjergj Basta, gjenerali shqiptar i 100 fitoreve (Video)

  • 30/01/2017 | 10:06

Gjergj Basta, gjenerali shqiptar i 100 fitoreve (Video)

Kush ishte gjenerali i suksesshëm shqiptar i shekullit të 16-të, që udhëhoqi ushtrinë e një prej perandorive më të mëdha evropiane?

Si u kthye ai në teoricienin më të famshëm ushtarak, veprat e të cilit përdoren edhe sot në të gjitha akademitë botërore të fushës?

Ai mbante emrin Gjergj, frymëzohej nga Gjergj Kastrioti, sepse gjyshi i tij kish qenë bashkëluftëtar i Heroit Kombëtar. Në shekullin e 16-të u kthye në gjeneralin më të famshëm që fitoi 100 nga 100 beteja, raporton tch, transmeton gazetametro.net.

Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema:

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë