Loading…

Gjatë vitit 2022 Kosova është përballur me inflacionin më të lartë që nga paslufta

  • 26/01/2023 | 14:15

Gjatë vitit 2022 Kosova është përballur me inflacionin më të lartë që nga paslufta

Në vitin 2022 në Kosovë inflacion rezultoi të ishte 11.6 për qind.


Instituti GAP ka publikuar të dhëna të cilat tregojnë inflacioni në vend që nga viti 2010.

Në vitin 2007 inflacioni në Kosovë ishte 4.3 për qind, por një vit më pas kishte shënuar rritje të madhe duke shkuar në 9.3 për qind.

Gjatë vitit 2010 inflacioni ishte ulur në 3.5 për qind, ndërkaq një vit më pas ishte rritur sërish duke shkuar në 7.3 për qind.

Njëherësh këto janë pesë vitet me inflacionin më të lartë në Kosovë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë