Loading…

Gërmia 555: Mos e ndot Gërminë

  • 07/11/2016 | 10:28

Gërmia 555: Mos e ndot Gërminë

“Mos e ndotë Gërminë” është iniciativa që grupi i rekreacionit “Germia 555” mori për ta pastruar parkun e Gërmisë.

Për dallim nga parqet tjera në kryeqytet që po shkatërrohen, parku i Gërmisë u pastrua nga një iniciativë e marrë nga “Germia 555”.

Ky grup rekreacioni i cili grumbullon rreth vetes sportdashës, çdo mëngjes parakalon në parkun e Germisë duke vrapuar. Për dallim nga ditët tjera në mëngjesin e të shtunës ata përveç vrapimit e kanë pastruar edhe parkun.

14908345_1270183126376228_1189867534003077857_nPjestarë me profesione të ndryshme të këtij grupi: profesorë, policë, ekonomistë, afaristë, sportistë profesional, puntorë administrativ, përfaqësues të komuntiteve të ndryshme të vendit, ndër të cilët është edhe e para e Gjakovës Mimoza Kusari-Lila, ishin shumë të kënaqur me inciativën e tyre.

Kusari-Lila përmes një postimi në facebook u shpreh shumë optimiste për realizmin e këtij akti në mbrotje të natyrës.

“Ne vrapojmë për natyrën, ne vrapojmë për shëndetin, vrapojmë për argëtim dhe e mbajmë natyrën e pastër. Vrapo dhe pastro!”, ka shkruar ajo.
14938126_1270183003042907_6345611421755871926_n

Ndërsa kryetari i Shoqatës së Bjeshktarëve dhe Alpinistëve të Kosovës Arben Lila, i cili njëkohësisht është edhe antarë i Gërmisë 555, tha për Gazetën Metro, se dëshirojnë të ngritin vetëdijen qytetare për ruajtjen e ambientit.

“Qëllimi i kësaj iniciative është të ngrisim vetëdijen individuale në vetëdije kolektive, dhe të bashkëpunojmë për ta mbajtur ambientin në të cilin jetojmë të pastër. Pas bashkimit të motos “Mos ma prek Valbonën” tash e kemi moton tonë “Mos e ndotë Germinë””, tha Lila për gazetën Metro.

Ai gjithashtu u bën thirrje të gjithë vizitorëve të këtij parku që të mos i ndotin më parqet, dhe premtoi se edhe në të ardhmen do të vazhdojnë ta mbrojnë identitetin e natyrës duke e mbajtur atë gjithmonë të pastër./gazetametro

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë