Loading…

Gecaj: Mustafa nuk ka dështuar në lobimin për liberalizim në Bruksel

  • 25/04/2017 | 23:57

Gecaj: Mustafa nuk ka dështuar në lobimin për liberalizim në Bruksel

Gjatë ditës së sotme është raportuar se Mustafa ka dështuar ta bindë Komisariatin për Punë të Brendshme të BE-së, Dimitris Avramopulos, që të suspendohet kriteri i Demarkacionit për vizat.


Në anën tjetër, Bajram Gecaj, Këshilltari i kryeministrit të Kosovës dhe zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, tha se Mustafa nuk ka dështuar në planin e tij por ai ka shkuar të kërkojë një kusht shtesë.

“Kryeministri ishte në Bruksel, për të pezulluar kushtin e demarkacionit, por kjo kërkesë u refuzua”, tha Gecaj në Interaktiv të KTV-së.

Ai tha se disa individ që pretendojnë të jenë ekspert për çdo qështje nëpër rrjete sociale, nuk e kanë idenë si funksionojnë institucionet.

“Është e pamundur që vendime të tilla të merren menjëherë, këto vendime i merr këshilli, por jo për një takim”.

Ai ka thënë se do ketë takime edhe me përfaqësues të Bashkimit Evropian.

“Kjo ide fillimisht u lansua në Maltë, dhe ka hasur në mirëkuptim”.

Iniciativa si e Mustafës, ai tha se duhet të përkrahet nga vende të fuqishme.

“Nuk ka shkuar veç me fol atje, është kusht që ka insistu që një kohë të gjatë, e kësaj i duhet kohë e jo vetëm një takim”, tha Gecaj.

Ai thotë se Mustafa nuk ka dështuar në planin e tij ai ka shkuar të kërkoj në kusht shtesë.

Ne kemi marrë përkrahje nga samiti në Maltë, kjo është prova e fundit pse Mustafa ka udhëtuar për atje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë