Loading…

Gazetarja raporton nga Ukraina: Shqiptari që jeton këtu më tha se burrat do të luftojnë

  • 22/02/2022 | 21:20

Gazetarja raporton nga Ukraina: Shqiptari që jeton këtu më tha se burrat do të luftojnë

Gazetarja shqiptare, Linda Karadaku, e cila po qëndron në Ukrainë për të raportuar për situatën atje, ka thënë se ka biseduar me disa shqiptarë që jetojnë atje dhe sipas saj ata kanë thënë se burrat do të luftojnë,  shkruan Gazeta Metro.


Gazetarja e ABC news që po e përcjell konfliktin në Ukrainë, Linda Karadaku në një lidhje direkte në T7 tha se ka biseduar me disa shqiptarë në Ukrainë.

Ajo tha se kryetari i shoqatës së shqiptarëve atje i tha asaj se në rast të fillimit të luftës, burrat shqiptarë do të luftojnë për vendin.

“Unë kam folur sot me Rodionin që është kryetar i një shoqate të shqiptarëve këtu që quhet Rilindja. Sipas të dhënave këtu janë diku rreth 3 mijë shqiptarë. Janë shqiptarë besnikë ndaj shtetit të Ukrainës. E kam pyetur se çka do të bënin në rast të luftës, më tha me një shqipe të bukur: Burrat do të shkojnë të luftojnë për vendin, rruga e bardh (rruga e mbarë). Ndërkohë që e pyesja për fjalimin e Putinit mbrëmë dhe më tha se kjo lufta e Putinit është barbari”, tha Karadaku.

Ajo po ashtu tha se shqiptarët në Ukrainë në rast të luftës presin mbështetje nga presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson.

“Kam folur këtu me shqiptarë, të cilët janë shqiptarë prej etnie, por janë qytetarë ukrainas, i pyeta pikërisht, I thash okej por është federate ruse bëhet fjalë për një ushtri shumë të madhe, e di si më thanë, Bideni dhe Johnson, ne presim nga këta të dy, nuk besojmë shumë nga pjesa tjetër e Evropës. Presin shumë nga Perendimi, jo vetëm mbështetje diplomatike, por edhe mbështetje në armatime. Këtu nuk vuajnë për uhstarë. Ushtria ukrainse mund të ketë rreth gjysmë milionë ushtarë të përgatitur, për t’I quar në front,. Ndërkohë që p[opullsia nga 18 vjeç mund të shkojë deri në 2 milionë njerëz.

Ajo që kërkohet nga perendimi është sanksione që vërtet i shkaktojnë dhimbje Rusisë”, tha Karadaku.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë