Loading…

Gazeta britanike: Kosova ndër vendet më të mira për t’u vizituar gjatë vitit 2017 (Foto)

  • 15/01/2017 | 18:51

Gazeta britanike: Kosova ndër vendet më të mira për t’u vizituar gjatë vitit 2017 (Foto)

Gazeta britanike “The Sunday Times”  u ka kushtuar një tekst, Majës së Gjeravicës në Kosovë si dhe malit të Korabit në Shqipëri, duke u  sugjeruar turistëve nga bota t’i vizitojnë.


Gazeta më e shitur në Britani të Madhe, i ka radhitur Malin e Korabit dhe Gjeravicën si të tretën në mesin 13 vendeve ku përfshihen Spanja, Franca, India e Portugalia.

 

“Njëra nga detyrat më të vështira në ushtrinë shqiptare ishte patrullimi i kufirit verior me Jugosllavinë, ku ushtarët e rinj ndiqnin gjurmët e dhive me shekuj të vjetra nëpër terrenin e lartësisë së madhe. Është e pafalshme, po – ama po ashtu e braktisur dhe jashtëzakonisht e bukur” shkruan kjo gazetë.

Image result for mali i korabit

“Ky labirint spektakular mund të jetë i juaji për tetë ditë teksa ju mund t’i ndiqni hapat e atyre rekrutëve, duke vozitur në veri nga Tirana për t’u ngjitur 2.750 kilometra në Malin e Korabit në ditën e dytë, 2.655 metra në Malin e Gjeravicës” shkruan tutje ”The Sunday Times”.

Image result for gjeravica

Gjeravica gjendet në perëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e Bjeshkëve të Nemuna që ndajnë kufirin shtetëror të komunës së Deçanit me Shqipërinë. Maja e Gjeravicës i takon territorit të komunës së Deçanit dhe afër saj gjendet edhe maja tjetër Gusani që me lmd radhitet menjëherë pas Gjeravicës./gazetametro.net

2_1484499022-7862435

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë