Loading…

Gashi: Kjo është formula për Qeverinë e ardhshme

  • 16/06/2017 | 14:59

Gashi: Kjo është formula për Qeverinë e ardhshme

Dardan Gashi, njohës i rrethanave politike në vend ka thënë për Gazeta Metro se fare lehtë Qeveria mund të formohet nga ata që i kanë siguruar 61 deputetë.


Gashi ka marrë shembull edhe deklaratën e ambasadorit amerikan në Kosovë, Greg Delawie, lidhur me mundësitë për krijimin e qeverisë së dalë nga zgjedhje e parakohshme të 11 qershorit.

“Formula për krijimin e koalicionit qeverisës, është ashtu siç tha ambasadori amerikan në Prishtinë, i cili tha se ata që i sigurojnë 61 deputetë, do ta formojnë qeverinë”, ka thënë analisti Dardan Gashi.

Ai më tej ka shtuar se kjo mund të ndodhë lehtë dhe pa paragjykime.

Kujtojmë që kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN, Ramush Haradinaj, dhe ai nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, kanë përvetësuar që të dy të drejtën për t’u mandatuar nga Presidenti Hashim Thaçi për krijimin e qeverisë së re të vendit. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë