Loading…

Fushata nis para kohe

  • 21/03/2017 | 08:40

Fushata nis para kohe

Ende pa u afruar koha për zgjedhjet lokale dhe një vit para orarit të rregullt të zgjedhjeve parlamentare liderët politikë në Kosovë kanë filluar fushatën në terren. Analistët vlerësojnë se kjo po ndodh pasi këtë vit në Kosovë do të ketë zgjedhje të parakohshme.

Vizitat e shumta nëpër qytete të ndryshme të Kosovës nga kreu i partisë më të madhe në vend (PDK), Kadri Veseli, si dhe deklaratat e drejtuesve të LDK-së për zbardhjen e vrasjeve të pasluftës, përkatësisht të disa zyrtarëve të lartë të kësaj partie, po konsiderohen si veprime parapërgatitore për zgjedhje të parakohshme qendrore.

Politologët në Kosovë vlerësojnë se këto veprime kanë të bëjnë pikërisht me fushatë për zgjedhje të parakohshme, pasi që, sipas tyre, koalicioni qeverisës tashmë nuk i ka përmbushur detyrimet e caktuara.

Nga ana tjetër, edhe vetë Dega e PDK-së në Podujevë para pak ditësh akuzoi LDK-në se “vrasjet” po i përdor për qëllime politike, përderisa LDK-ja e mohoi kategorikisht një gjë të tillë. Edhe përfaqësues të partive opozitare konsiderojnë se vendi duhet sa më parë të shkojë në zgjedhje pasi koalicioni qeverisës nuk ka funksionuar qysh nga fillimi. Sipas orarit të rregullt zgjedhor në fund të këtij viti duhet mbajtur zgjedhjet lokale, ndërsa në qershor të vitit të ardhshëm ato qendrore, shkruan “Zëri”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë