Loading…
Fund i koalicionit? ShBA-të bllokojnë shitjen e aeroplanëve F-35 Turqisë
  • 22/03/2019 | 12:46

Fund i koalicionit? ShBA-të bllokojnë shitjen e aeroplanëve F-35 Turqisë

ShBA-të së shpejti do të mund të ngrijnë shitjen e aeroplanëve luftarakë “Lockheed Martin F-35” Turiqse, për shkak të marrjes së saj të sistemit të mbrojtjes S-400 mnga Rusia, transmeton Gazeta Metro.

“S-400 është kompjuter. F-35 është kompjuter. Mos e ngjitni kompjuterin tuaj për kumpjuterin e armikut tuaj, e kjo është ajo që do të bënim sikur t’i shesim aeroplanët”, ka thënë kryerësi i detyrës së ndihmësit të ministrit të mbrojtjes së ShBA-ve për siguri ndërkombëtare Kejti Vilbarxher, transmeton Reuters.

Ndonëse ShBA-të nuk e kanë marrë vendimin përfundimtar për shitjen e F-35-ave Turiqsë, Reuters thotë se zyrtarët konfirmojnë se Uashingtoni zyrtar po i shqyrton hapat mbi ndalesën e shitjes./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë