Loading…

Fshati që s’ka ujë qe 3 muaj

  • 27/01/2017 | 22:45

Fshati që s’ka ujë qe 3 muaj

Fekir Ilazi detyrohet çdo ditë të udhëtojë me kilometra për të siguruar ujë për pije.


Ilazi, banor i fshatit Debëllde komuna e Vitisë thotë se këtë e bën qe tre muaj, pasi në këtë fshat nuk ka fare ujë.

Tash e 10 vjet, banorët e këtij fshati kanë telashe me ujë të pijes. Rrjeti i ujësjellësit është i vjetër dhe jashtë funksionit.

Banorët shprehen të zhgënjyer me qeverisjen komunale, duke thënë që asnjëherë nuk kanë ndërmarrë asgjë për rregullimin e këtij problemi.

Sipas tyre, edhe shumë banorë të tjerë e kanë lëshuar fshatin, si pasojë e mungesës së ujit.

Zyrtarët komunalë pranojnë që kanë pasur ankesa nga këta banorë, por thonë që tashmë kanë ndarë buxhetin për rivitalizimin e rrjetit të ujësjellësit.

Sipas tyre, deri më tash nuk kanë pasur buxhet, derisa thonë se më së largu në pranverë, rrjeti i ujësjellësit në këtë fshat do të rregullohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë