Loading…

Frutat që ngadalësojnë plakjen e lëkurës

  • 29/06/2022 | 23:00

Frutat që ngadalësojnë plakjen e lëkurës

Edhe pse procesi i plakjes mund të ngadalësohet nga kujdesi i duhur i lëkurës, si dhe nga disa produkte dhe trajtime, është mirë të dimë se kemi një aleat në luftën kundër moshës edhe në ushqim.


Përveç hidratimit të vazhdueshëm të organizmit, është mirë të siguroni disa lëndë ushqyese, në radhë të parë nga frutat dhe perimet.

Dermatologët kanë përzgjedhur fruta të dobishme për ngadalësimin e procesit të plakjes së lëkurës.

Siç mund ta dini tashmë, ato janë plot me vitaminë C, kështu që të gjithë ata që duan të vonojnë shfaqjen e rrudhave këshillohen të hanë sa më shumë limon, portokall, e agrume.

Vitamina C stimulon prodhimin e kolagjenit, i cili ndihmon në përmirësimin e pamjes së përgjithshme dhe rrudhave.

Boronica

Boronicat janë veçanërisht të pasura me vitamina A dhe C, ndaj si të tilla parandalojnë humbjen e parakohshme të kolagjenit.

Përveç kësaj, ato kanë shumë antioksidues që mbajnë lëkurën tuaj të hidratuar dhe rrezatuese, dhe po ashtu mund të ndihmojnë në kontrollin e nivelit të kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë