Loading…

Frika ekstreme, e vetme që kishte Al Capone

  • 01/03/2019 | 16:46

Frika ekstreme, e vetme që kishte Al Capone

Gangsteri më vdekjeprurës në Amerikë Al Capone, kaloi vitet e mëvonshme të jetës së tij në një frikë ekstreme nga një fantazmë me emrin Jimmy, trasnmeton Gazeta Metro.


Al Capone u rrit një fëmijë të varfër në Brooklyn. Prindërit e tij ishin emigrantë nga Napoli. Nëntë fëmijë ishin gjithsej.Ai e kishte lënë shkollën në moshën 14 vjeçare pasi kishte goditur në fytyrë mësuesin, raporton “Hidden-truth”, transmeton Periskopi. Në mbrojtje të tij, mësuesit në atë kohë nuk ishin tolerantë për fëmijët emigrantë dhe shpesh përdorën ndëshkimin fizik ndaj tyre. Mësuesi i Al-it e goditi atë por ai nuk përtoi për t’ia kthyer në të njejtën mënyrë.

Capone nuk u dënua asnjëherë për urdhërimin e vrasjeve, por në përgjithësi kuptohet se ai ishte ai që urdhëroi vrasjet.

Një nga djemtë që u vra atë ditë (në masakrën e Shën Valentinit) ishte James “Jimmy” Clark. Ju nuk do të gjeni shumë informata për të, por ai ishte një mafioz i rangut të ulët që punonte për Bugsin (kundërshtarin e Al Kapones).

Fatkeqësisht, ai fitoi më shumë famë kur kishte vdekur sesa kur ishte gjallë.
Capone nuk u dërgua kurrë në burg për vrasje, por për mbajtjen e një arme të fshehur. Qelia e tij në burgun e Shtetit Lindor në Filadelfia ishte jashtëzakonisht e mobiluar dhe madje e dekoruar. Të burgosurit e tjerë e dëgjuan atë duke bërtitur natën dhe madje duke biseduar me dikë.

Kur Capone u lirua, ai shpresonte se fantazma Jimmy do të qëndronte prapa. Por kudo që shkoi Kapone e ndjekte pas edhe fantazma Jimmy. Ishte çifti i çuditshëm më i vogël në botë.

Kapone dënohet përsëri por kësaj herë për evazion fiskal dhe është dërguar në burgun e Atlantas dhe më pas është transferuar në Alkatraz. Në këtë kohë ai vuante nga sifilizi.Sëmundja e tij fillimisht ia lëndon organet gjenitale. Faza e dytë është një skuqje e trupit. Pastaj sifilizi “zhduket”.

Capone vdiq në Palm Island Estate në vitin 1947 në moshën 48 vjeç. Ata që besojnë në gjëra të tilla mund të jenë të sigurtë se Jimmy ishte me të deri në fund. Ne kurrë nuk do të dimë nëse Al Kapone ishte me të vërtetë fantazma, ose nëse ai vuajti nga halucinacione të rënda nga neurosifilisi./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë