Loading…

Fotografja personale e Barack Obamës publikon imazhe të rralla të ish presidentit

  • 23/09/2019 | 09:56

Fotografja personale e Barack Obamës publikon imazhe të rralla të ish presidentit

Ishte prill 2004, dhe fotografja Callie Shell sapo kishte mbuluar një miting fushate për kandidatin presidencial John Kerry.Por ishte një politikan tjetër që i la një përshtypje atë ditë, një senator i ri i shtetit me emrin Barack Obama, transmeton Gazeta Metro.


“Kur ai doli jashtë për të prezantuar Kerry, entuziazmi për të ishte shumë  i lartë,” kujton Shell. “Njerëzit ishin vërtet të ngazëllyer kur e panë.”

Redaktori i Shell në revistën Time bëri shaka se sa foto kishte realizuar atë ditë të Obamës. Por Shell e dinte që ai ishte i destinuar për më shumë.Ajo i tha redaktorit të saj të njëjtën gjë, për të cilën i tha burrit të saj: Ky djalë do të kandidojë për president një ditë.

Për 15 vitet e ardhshme, Shell do të vazhdonte të bënte mijëra fotografi të Obamës dhe familjes së tij.Dhe asaj iu dha mundësia që shumë pak fotografë kishin.

Fotografitë e saj më private janë përpiluar në një libër të ri. Ai përfshin më shumë se 100 imazhe të Barack dhe Michelle Obama, shumë prej të cilave janë marrë pas skenave dhe nuk janë botuar kurrë më parë.

“Në mes tubimesh kur prisnim të futeshim ose po prisnim të vazhdonim, (Obama) gjithmonë e kishte këtë energji të tepërt,” tha Shell.

Dy anëtarë të stafit bënin këtë lloj tërheqje. Njëri prej tyre bëri një tërheqje të vetme. Tjetra bëri dy.Obama i bëri tre me lehtësi, tha Shell, para se të binte poshtë dhe të dilte jashtë për të bërë fjalimin e tij.

“Të gjithë  të rriturit donin ta përshëndetnin, dhe këta dy të rinj ishin aq mirënjohës dhe të sjellshëm,” kujton Shell. “Në një moment Obama u kthye dhe tha:” Ju djemtë keni qenë dy zotërinjtë më të durueshëm që kam njohur ndonjëherë. ”

Shell u mahnit nga sa i sinqertë ishte Obama me votuesit, veçanërisht në ditët e para të fushatës së tij, kur ai ende po bënte emër për vete.”Ai gjithmonë u thoshte:” Pra, çfarë keni dëgjuar për mua? “.

“Kjo është ajo që duket si një fushatë: Ju flini në autobus. Ju jeni larg fëmijëve tuaj. Ju jeni duke fjetur në rrobat tuaja, “tha Shell, e cila ka mbuluar disa fushata presidenciale.

 

 

Kur u realizua kjo foto, Obama dhe Michelle po shkonin drejt një ballo tjetër inauguruese pasi morën pjesë në një tjetër po atë natë.”Ai ishte duke u mburrur sepse nuk kishte shkelur ende veshjen e saj,” tha Shell. “Michelle tha” Epo, kjo ndodh sepse unë jam duke e mabjtur! ”

Obama sapo kishte marrë pjesë në një ngjarje edukimi në Fairfax, Virxhinia, kur Shell realizoi këtë foto të tij.Në një moment ai ndaloi dhe e pyeti nëse ajo mendonte se kishte bërë mjaft foto. Duke menduar se i duhej pushim, ajo instiktivisht rrëzoi aparatin fotografik. Ai më pas e pyeti: “Çfarë thonë njerëzit për mua? “./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë