Loading…

Fotografi të mahnitshme të Nju Jorkut para se të jetë qytet (Foto)

  • 18/12/2016 | 16:52

Fotografi të mahnitshme të Nju Jorkut para se të jetë qytet (Foto)

Qyteti i Nju Jorkut, nuk ka qenë çdoherë kështu me sheshe, parqe dhe rrokaqiej të mëdhenj.


Rreth 20.500 vjet më parë gjatë Epokës së akullnajave, akulli kishte mbuluar këtë regjion dhe kishte formuar themelin e qytetit. Tani është shndërruar në një ‘shtëpi të madhe që numëron 8.5 milionë banorë, dhe pesë lagjet e NYC-tit të cilat kanë ndryshuar shumë, transmeton gazetametro.net.

Hidhni një sy në harta, piktua dhe fotografi historike që tregojnë udhëtimin e mollës së madhe.

New York City filloi si një fletë e akullit rreth 20,500 vjet më parë. Akullnajë, e cila formuar në shtratin e zonës, gdhendur nga topografinë e qytetit ne e dimë sot

New York City started as a 1,000-feet-thick sheet of ice about 20,500 years ago. The glacier, which formed the area's bedrock, carved out the city's topography we know today.

Në Parkun Qendror, ju mund të shihni ende gurë të mbetur, nga koha e akullnajave

capture


Para shekullit të 16, grupet e fisit vendasëve të Amerikës Lenape – origjinal, vendas Njujorkezët – kanë banuar zonën, të cilën ata e quajtur Lenapehoking. Ata bënë përdorën rrugët ujore të saj për peshkim, udhëtime të gjuetisë, dhe tregtisë.

During the precolonial era (before the 16th century), bands of the Native American tribe Lenape — the original, native New Yorkers — inhabited the area, which they named Lenapehoking. They made use of its flourishing waterways for fishing, hunting trips, and trade.

Në vitin 1624, holandezët vendosën të kolonizonin zonën përgjithmonë. Një vit më vonë, ndërtimi filloi në Manhattanin e sotëm, të cilën më pas e quajtën New Amsterdam (Amsterdami i Ri).

In 1624, the Dutch decided to colonize the area permanently. A year later, construction started in present-day Manhattan, which they then called New Amsterdam.

 

Drejtori i Përgjithshëm Peter Minuit kishte blerë tokën nga Lenape për 60 guilders (monedha holandeze në atë kohë) – e cila ka vlerë në 1.000 $ në të holla e sotme.

Dutch colonial Director-General Peter Minuit purchased the land from the Lenape for 60 guilders (the Dutch currency at the time) — which would be about $1,000 in today's money.
Për të tërhequr kolonët, holandezët filluan një sistem shpërblimesh në 1628. Për çdo 50 kolonistë që është sjellë në ishull, ata kanë jap sipërfaqe të tokës, të autonomisë politike, dhe të drejtat për të marrë pjesë në tregtinë me lesh. Ky program pati pak sukses.

To attract settlers, the Dutch started a rewards system in 1628. For every 50 colonists that wealthy Dutchmen brought to the island, they would be awarded swaths of land, political autonomy, and the rights to participate in fur trade. This program saw little success.

Kjo klishe në dru e pjesës jugore të Manhattan-it është nga 1651 (kur ai u emërua ende New Amsterdam).

This woodcut of southern Manhattan is from 1651 (when it was still named New Amsterdam).

Zona u quajt New York City në vitin 1664 për nder të Dukës së Jorkut.

In 1785, New York City became to first capital under the Constitution of the United States. By 1790, New York had surpassed Philadelphia as the largest US city.

Shumë të shtëna qëlluan gjatë betejës së viti 1776 – Betejesë më të madhë në Revolucionin Amerikan. Forcat  Britanike sulmuan  Brooklyn dhe Lon Island, duke shpresuar se po kapin NYC-tin nga ushtrina e George Washingtonit,  Brits fitoi, por u largua në fund të luftës.

Many shots were fired during the 1776 Battle of Brooklyn — the largest battle in the American Revolution. British forces stormed upon Brooklyn and Long Island, hoping to capture NYC and the Hudson River from George Washington's army. The Brits won but left at the end of the war.

 Në 1785, New York City u bë në kryeqyteti i parë në bazë të Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara.

Between 1870 and 1915, New York's population tripled — skyrocketing from 1.5 million to 5 million residents.
Midis 1870 dhe 1915, popullsia e Nju Jorkut u trefishua – nga 1.5 milionë në 5 milionë banorë.

In the 1900 photo below, Italian immigrants shopped on Lower East Side's Mulberry Street.

Për të mbështetur të gjithë ata njerëz, qyteti ka ndërtuar infrastrukturën e saj.

To support all those people, the city built up its infrastructure. The Manhattan Bridge, which over 70,300 New Yorkers travel over daily today, opened in 1909 ...

Ndërtesa e shtetit perandorak u ndërtua në vitin 1931

... and the Empire State Building in 1931.

8.5 milionë njerëz jetojnë në pesë lagjet NYC sot.

Over a century later, approximately 8.5 million people live in NYC's five boroughs.

gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë