Loading…

Flamuri serb në mesin e flamurëve kuq e zi në Koshare: Vjen reagimi nga OVL e UÇK’së

  • 13/06/2021 | 21:22

Flamuri serb në mesin e flamurëve kuq e zi në Koshare: Vjen reagimi nga OVL e UÇK’së

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK) në Pejë, e ka quajtur akt provokimi nga Serbia vendosjen e flamurit serb në kullën e vrojtimit në Koshare në mesin e disa flamurëve të shqyer kuq e zi.


OVL-UÇK e Pejës ka kërkuar të ndërmerren masa të menjëhershme nga Qeveria dhe institucionet e sigurisë, derisa kritika ka pasur edhe për institucionet e apostrofuara. Organizata e veteranëve në Pejë këtë reagim e kanë bërë përmes një postimi në ‘Facebook’.

“Qeveria e vendit, organet e sigurisë, të marrin masa që të ndalen përgjithmonë këto dukuri të shëmtuara dhe që fajtorët të dënohen. Në të kundërtën çfarë na mbetet ne? Të heqim dorë edhe nga kjo shtetësi që e kemi, pasi që as në shtetin që e ndërtuam vet, nuk ndjehemi më të sigurt”, thuhet në reagimin e tyre.

“Ju përgjegjësit e institucioneve shtetërore dhe atyre të sigurisë, nëse nuk doni ose nuk dini të mbani shtet, deklarohuni dhe lëshoni rrugë”, deklarohet tutje.

Një foto e bërë disa ditë pas 22 vjetorit të përfundimit të njërës prej betejave më të lavdishme të UÇK-së në këtë vend, paraqet një gjendje të turpshme të kullës së vrojtimit, në ballë të së cilës është vendosur flamuri serb.

Fotoja, e cila u publikua në një faqe në Instagram nga serbët, shfaq flamurin serb që valëvitet në rrënojat e kullës së vrojtimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë