Loading…

Fitore e madhe për shqiptarët e Malit të Zi

  • 30/11/2016 | 19:13

Fitore e madhe për shqiptarët e Malit të Zi

Koalicioni i shqiptarëve të Malit të Zi, sipas një marrëveshjeje me partinë e ish-kryeministrit malazias Milo Djukanovic për të siguruar një shumicë në parlament dhe për të formuar një qeveri të re, kanë patur sukses në sigurimin e një numri të koncesioneve politike të cilat i kishin kërkuar gjatë 10 viteve të fundit.

Balkaninsight shkruan se shqiptarët do të kenë status të pavarur të komunës për qytetin e vogël të Tuzit jo më larg se muaji maj i vitit 2017 ka premtuar qeveria e re malaziase, transmeton gazetametro.net.

Sipas marrëveshjes, një fabrikë e kripës e cila ka falimentuar që gjindet në Ulqin, qeveria kishte parashikuar që të rrënohëj dhe të ndërtohej një resort me pesë yje, por tash do të veprojë përsëri dhe të bëhet një zonë e mbrojtur, ku ndërtimi është i ndaluar.

Shqiptarët do të kenë vende në parlament në bazë të ligjit të ri zgjedhorë dhe do të ju lejohet përdorimi i simboleve kombëtare shqiptare në publik sipas dëshirës së tyre.

Marrëveshja u nënshkrua nga udhëheqësi i Partisë Demokratike Socialiste, Milo Djukanovic dhe koalicionit prej tri partive shqiptare, për të miratuar kabinetin e ri të hënën. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë