Loading…

Finlanda heq nga shkollat fizikën, matematikën, …

  • 10/11/2016 | 22:37

Finlanda heq nga shkollat fizikën, matematikën, …

Sistemi i edukimit në Finlandë konsiderohet si sistemi më i mirë në botë. Në sondazhet botërore ai gjithmonë është në top 10-shen e sistemeve të edukimit nepër botë.

Zyrtarët finlandezë duan që të heqin lëndët e mësimit sic janë: fizika, matematika, histori, gjeografi.

Në vend të lëndëve individuale, studentët do të mësojnë për ngjarjet historike dhe fenomenet si p.sh luftën e dytë botërore do t’a mësojnë në bazë të gjeografisë, matematikës etj.
Ky sistem do të zbatohet kur studentët të arrijnë moshën 16 vjeçare.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë