Loading…

Financat e partive politike, të pakontrolluara (Video)

  • 06/12/2016 | 20:36

Financat e partive politike, të pakontrolluara (Video)

Nga viti 2007 e deri në muajin maj të vitit 2014, financuesit e partive politike, kanë përfituar rreth 220 milionë euro tender publik. Nga këta përfitues më së shumti pretendohet se janë shpërblyer financuesit e PDK-së dhe të Lëvizjes Vetëvendosje, të pasuar nga ata të LDK-së, AAK-së, dhe Aleancës Kosova e Re.

Këto të dhëna janë nxjerr nga Organizata Çohu.

Arton Canhasi, nga kjo organizatë ka deklaruar për Tribuna Channel se që nga viti 2013 e deri më tani financat e partive politike janë të paaudituara, pasi që Kuvendi për tri vite radhazi ka dështuar në përzgjedhjen e auditorëve. Sipas tij asryeset e dështimit janë banale pasi që në Kuvend thonë se ka qenë një ofertë prej 100 mijë euro e një grupi të auditorëve, derisa Kuvendi ka pasur të alokuara vetëm 65 mijë të tilla.

Kronikën e plotë mund ta ndiqeni në VIDEO:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë