Loading…

Fillon takimi i Gërvallës me Ministrin e Jashtëm Grek

  • 04/06/2021 | 11:30

Fillon takimi i Gërvallës me Ministrin e Jashtëm Grek

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias, takohet me Donika Gërvallën, e cila do ta presë në aeroportin e Prishtinës dhe më pas do ta zhvillojë një takim në zyrën e saj.


Para nisjes, Dendias ka biseduar me emisarin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

“Në një bisedë telefonike me Përfaqësuesin Special të BE-së, M. Lajcak, ne diskutuam zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor”, shkroi Dendias në Twitter mbrëmë.

Pas takimit me Gëvrallën, Dendias do të pritet në takim nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani dhe do të takohet edhe me kryeparlamentarin, Glauk Konjufca.

Në fund të agjendës është paraparë edhe takimi me kryeministrin kosovar, Albin Kurti.

Kujtojmë se Greqia është një nga pesë vendet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, teksa para disa ditësh Ministra e Jashtme deklaroi se qëndrimi i shtetit grek karshi Kosovës, mbetet i pandryshueshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë