Loading…

Përfundon e qetë protesta Drejtësi për Astritin |FOTO

  • 14/11/2016 | 12:22

Përfundon e qetë protesta Drejtësi për Astritin |FOTO

I plotësuar

Protesta Drejtësi për Astritin e thirrur nga pjesëtarë të shoqërisë civile, ka përfunduar. Protestuesit kanë filluar të shpërndahen, por ata kanë paralajmëruar se nuk do të ndalen nëse nuk merren parasysh kërkesat e tyre.


Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, në fjalmin e tij para protestuesve, ka thënë se Astriti nuk ka vdekur në periudhën prej një ore, por më herët.

Astriti ka vdekur në duart e institucioneve dhe atyre u takon përgjegjësia, Besa Luzha.

Shteti është përgjegjësi kryesor, dhe gardianët është dashur të largohen nga puna.


Besa Luzha aktiviste e shoqërisë civile dhe organizatore e kësaj proteste, në fjalimin e saj para protestuesve, ka thënë se kjo dalje sot e qytetarëve është një përgjigje ndaj institucioneve të cilat kanë refuzuar të marrin përgjegjësi për rastin.

Sipas saj, Astriti ka vdekur në duart e institucioneve dhe atyre u takon përgjegjësia.

Luzha ka kërkuar që ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha të marr përgjegjësi ose të dorëhiqet.

Gjithashtu, ajo ka thënë se kërkohet urgjentisht hetim i pavaur.

Protesta për Astritin


Kanë filluar të mbledhen qytetarë te Sheshi Zahiri Pajaziti për protestën e paralajmëruar me qëllim të kërkimit të drejtësisë për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari.

Ky marsh u organizua nga shoqëria civile dhe në të po marrin pjesë edhe gazetarë, publicistë e artistë.

drejtesi per asteriitn

protesta per astritin

Poashtu, pak çaste më parë në shënjë nderimi për shokun e tyre studentët e mjekësisë vendosën fotografinë e Astrit Deharit tek Biblioteka e Fakultetit të Mjekësisë.

Dehari ndrroi jetë më 5 nëntor përderisa po mbahej në qendrën e paraburgimit në Prizren.

Gazetametro.net ju sjell foto nga vendi i ngjarjes.

Marsh i organizuar nga shoqëria civile me kërkesën #DrejtësiPërAstritin

Posted by Lëvizja VETËVENDOSJE! on Monday, 14 November 2016

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë