Loading…

Fillojnë lehtësimet edhe në Shqipëri: Tani mund të dalin edhe pensionistët

  • 17/04/2020 | 17:37

Fillojnë lehtësimet edhe në Shqipëri: Tani mund të dalin edhe pensionistët

Kryeministri shqiptar Edi Rama, përmes një videokonference në Facebook, njoftoi për masat e reja lehtësuese që do të hyjnë në fuqi nga java e ardhshme.


Sipas kreut të qeverisë shqiptare, të gjitha lehtësimet do të jenë në varësi të situatës dhe nëse shifrat e të prekurve do të rriten atëherë do të kthehen masat e mëparshme.

“Nesër pensionistët mund të dalin, jo për domino, por për ajrosje dhe ecje në krah jo më shumë se me një pensionist tjetër. Javën e ardhshme mund të merret një autorizim javor për të gjithë ata që janë në punët e lejuara dhe automjeti mund të lëvizë vetëm me një njeri brenda në sediljen e pasme që mund të jetë koleg pune”.

“Nesër do të bëjmë një test dhe do të provojmë mirëfunksionimin e këtij instrumenti. Javën e ardhshme do të autorizojmë dhe lëvizjen me automjet për arsye shëndetësore. Kemi hasur në ankesa legjitime për arsye shëndetësore. Javën e ardhshme do të punojnë lirisht nga ora 05-17:30 të gjithë ata që do të jenë në kategoritë e lejuara që do publikohen në faqen e E-Albania”.

“Të gjithë administratorët në këto kategori duhet të sigurohen që në çdo kolektiv të mësohet se cilat janë detyrat dhe të respektohet protokolli i sigurisë dhe të mësojë se cilat janë pasojat penale për shkelësit. Së katërti, do të fillojnë të përgatiten për t’u hapur dhe kategoritë e tjera që pritet të hapen, lista e të cilëve do të publikohet gjithashtu në E-Albania”.

Në fund, kryeministri Rama deklaroi se pasojat për shkelësit e rregullave do të jenë shumë të rënda dhe të panegociueshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë