Loading…

Filloi Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë

  • 04/11/2016 | 11:58

Filloi Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë

Në Tiranë në hotelin “Sheraton” u hap festivali ndëkombëtar i filmit.

I kthyer tashmë në traditë dhe i njohur ndryshe si TIFF festivali ka një vit që po organizohet.

Në këtë ngjarje të madhe artistike po marin pjesë shumë artistë të njohur, e në mesin e tyre edhe Mirush Kabashii, Roza Anagnosti dhe Alfred Lico.

Ky festival do të zgjasë 9 ditë, e këtë vit me një kategori të re siç është gara për video.

TIFF-i sivjet ka bashkëpunuar edhe me Festivalin e Torinos duke shpalosur kështu një aktivitet rajonal për të nxitur prodhimin kinematografik në Shqipëri dhe bashkëprodhimet në rajon.

fest
Janë përzgjedhur 8 projekte filmike nga Shqipëria, Kosova, Greqia, Maqedonia, Serbia, Bullgaria, Mali i Zi që do t’i nënshtrohen ekspertizës së doktorëve të njohur në Evropë që ka sugjeruar Torino Film Lab.

Në këtë festival do të shafqet edhe filmi kosovar “Home Sweet Home” i cili është i nominuar për çmimin “Oscar”.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë