Loading…

Fidel Kastro ishte kundër Kosovës

  • 26/11/2016 | 15:17

Fidel Kastro ishte kundër Kosovës

Lideri kuban Fidel Kastro, që ka qëndruar mjaft gjatë në pushtet në këtë vend, në shkrimet e tij për gazetat shtetërore, ka hedhur edhe një mendim lidhur me luftën e Kosovës, si dhe për bombardimet e mëvonshme të NATO-s mbi Serbinë.

Kastro e ka quajtur ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë si një shembull tipik të “imperializmit amerikan”.

Ai ka shkruar artikull në gazetën e Kubës “Granma”, ku thekson se është kundër ndërhyrjes së NATO-s në ish-Jugosllavi, duke e cilësuar madje edhe si “lufta më frikacake e bërë ndonjëherë”.

Sipas Kastros, kjo ishte një “luftë e madhe kundër pavarësisë së një shteti”.

Fidel Kastro është ndarë nga jeta gjatë ditës së sotme, në moshën 90-vjeçare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë