Loading…

Festivali ‘Polip’ vjen me një program të pasur letrar

  • 04/05/2017 | 16:35

Festivali ‘Polip’  vjen me një program të pasur letrar

Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë “Polip” vjen me një program të pasur për letërsi këtë vit.


Ky festival do të mbahet në Qendrën Multimediale në Prishtinë, nga data 12-15maj 2017.

Një program i pasur leximesh e diskutimesh mbi letërsinë, ekzilin, dhe rolin e shkrimtarit e intelektualit në këtë ‘shekull të mosdurimit’. Pjesmarrës jan reth 30 shkrmtarë nga vende të ndryshme të botës, ndër të cilët edhe fituesi amerikan i çmimit Pulitzer, Gregory Pardlo, shkrimtari e intelektuali shqiptar Fatos Lubonja, shkrimtari izraelit Nir Baram, shkrimtarja e njohur shqiptaro-siriane Aïcha Arnaout, artisti multimedial me origjinë nga Kosova, Gani Jakupi, shkrimtari Kosovar Arben Idrizi, muzicienti dhe poeti nga Serbia Kralj Čačka dhe plot emra të tjerë shkrimtarësh e muzicientësh nga Zvicra, Shqipëria, Serbia, Gjermania, Greqia, Kroacia, Siria, Franca, Suedia etj.

Hyrja në të gjitha aktivitetet e festivalit polip është gratis. Përkthimi bëhet në gjuhën shqipe dhe angleze.

Për më shumë infromacione klikoni KETU 

/gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë