Loading…

Festë e madhe në Barbados që u ‘pavarësua’ nga Britania, pasi mori 500 milionë nga Kina

  • 30/11/2021 | 13:07

Festë e madhe në Barbados që u ‘pavarësua’ nga Britania, pasi mori 500 milionë nga Kina

Ishulli në Karaibe që ishte pjesë e Commonwealth të Mbretërisë së Bashkuar – e do të vazhdojë të mbetet – kreu një operacion të shpejtë të shpalljes republikë. S’pati as referendum as zgjedhje vetëm caktime të posteve pas një votimi në parlament. Megjithatë, pati një investim  pre 490 milionë dollarësh nga Kina ama. As nuk kishte mbështetje në publik për këtë nismë të kryer në kohë pandemie ,transmeton Gazeta Metro.


Në ceremoninë e dorëzimit të pushtetit presidentes së re të vendit Sandra Mason dhe madje shpalljes së një pop ylli ‘hero kombëtar’ u theksua historia tragjike e skllavërisë në ishull për të cilën foli vet trashëgimtari i fronit të Mbretërisë së Bashkuar, Princi i Uellsit, Charles.

Aq sa karnavali ishte i mahnitshëm për t’u parë dhe theksi ishte lënia anash e “të kaluarës” e për të parë drejt të ardhmes, kjo ardhmja po vjen pas 490 milionë dollarë investime nga Kina që i ka investuar viteve të fundit në ishullin.

Kryeministrja e republikës së re Mia Amor Mottley ka thënë se kjo nuk paraqet një problem.

Këto investime kanë nxitur sugjerime se Kina po shfrytëzon investimet për të shtuar peshën e vet politike në rajon.

Kur Barbados njoftoi në fund të vitit të kaluar se do të bëhet republikë tash, Tom Tugendhat, kryetar i komitetit të punëve të jashtme në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, akuzoi Pekini kishte më shumë “rol në vendim”.

Kina komuniste ka derdhur së paku 7 miliardë investime në Karaibe që prej 2005’s, sipas të dhënave, megjithëse shifra e vërtetë – kur shtohen në llogari investimet private dhe kreditë e buta – mendohet të mbërrijnë në dhjetëra miliarda./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë