Loading…

Fenomeni i rrallë shfaqet në Kaliforni: Njihuni me ‘ujvarën e zjarrtë’

  • 21/02/2019 | 23:50

Fenomeni i rrallë shfaqet në Kaliforni: Njihuni me ‘ujvarën e zjarrtë’

Parku Kombëtar i Kalifornisë, Yosemite, ka arritur t’i befasojë edhe një herë vizitorët e tij, me ujëvarën spektakulare apo siç njihet, ‘ujëvara e zjarrit’, transmeton Gazeta Metro.


Për vetëm disa ditë gjatë muajit shkurt, dielli reflekton në ujëvaren Horsetail, duke e bërë atë të shkëlqejë si një lava shkrirëse.

Një fenomen i tillë ndodhë vetëm gjatë stinës së dimrit ose pranverës, kur ka mjaftueshëm borë dhe shi.

Ky ndodhë kur dielli është duke u ulur dhe perëndimi reflekton në një kënd të ujëvarës, duke e bërë atë ‘të zjarrtë’./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë