Loading…

Fenomene të çuditshme të natyrës

  • 19/12/2016 | 23:37

Fenomene të çuditshme të natyrës

Ne mund të mendojmë se dituria e njeriut rreth Tokës është e plotë dhe absolute, por kjo nuk është e vërtetë. Janë disa fenomene të rralla dhe të pashpjegueshme.

Rrëfimi për to ka filluar moti duke u bërë një labirint i pazgjidhur, dhe i pabesueshëm krejtësisht kur flitet për prejardhjen e tyre.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa nga këto dukuri e fenomene natyrore të çuditshme, t’i paraqes përmes fotografive me nga një mbishkrim në vete, për t’u njohur sado pak me to.

Shtyllat e zjarrëta të Elmo-së
8087610-342-0-1481191033-1481191056-1000-7426f761ae-1-1481549641

Shtyllat e shpirtit, të ndezur zgjatë stuhive. Evropianët mesjetare besonin se këto drita janë një dhuratë e premtuar e Shën Elmo-së, shenjtori mbrojtës i marinarëve. Legjenda thotë se këtu janë kryer lutje saherë që janë ndezur dritat e zjarrëta mbi shtylla, për marinarët.

Një vullkan Antarktik dhe tuba e saj borë
8087160-5678-0-1481191646-1481191660-1000-261810179c-1-1481549641

“Mount Erebus” është një nga vullkanet më të mëdha dhe më aktive në Antarktik. Është e mbuluar me tuba bore të bëra nga avulli ngrirë.

Shtylla drite në qiell
8087210-56789-0-1481192080-1481192086-1000-cb42636f2f-1-1481549641

Ky fenomen optik i bukur duket ndodh kur drita e diellit, hënës apo qyteteve  reflektojnë nga grimca e vogla të akullit në ajër.

Pylli kërcimtar
8087560-4432-0-1481192761-1481192768-1000-fcf5b505e6-1-1481549641

Ky fenomen optik i bukur duket ndodh kur drita e diellit, hënës apo qyteteve  reflektojnë nga grimca e vogla të akullit në ajër.
Ëshë një pyll në Rusi, ku pemët janë në një mënyrë shumë të çuditëshme të vendosura në tokë, dhe shkencëtarët nuk kanë ardhur ende në një përfundim në lidhje me këtë fenomen. Disa mendojnë se kjo ndodh për shkak të parazitëve, ndërsa të tjerë fajësojnë erërat e forta të detit.

Batica e kuqe
8087010-443234-0-1481194339-1481194355-1000-f840e282e9-1-1481549641

Batica e kuqe është shkaktuar nga një sasi e madhe e algave të vogël të kuqe në sipërfaqen e ujit, një fenomen i ngjashëm me atë të humbjes së ngjyrës së ujit. Batica e kuqe është e rrezikshme për banorët e detit, sepse përmbajtja e oksigjenit në ujë ulet, ndërsa sulfid hidrogjeni dhe amoniaku rritet./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë