Loading…

Fazani ‘Trump’ (FOTO)

  • 19/11/2016 | 14:24

Fazani ‘Trump’ (FOTO)

E quajnë kuqalashi i vogël, megjithatë famën nuk e ka marrë nga puplat që i mbulojnë trupin, por nga ato të kokës. Të shtrira dhe në ngjyrë të fortë të verdhë, pamja e tyre të sjell shumë shpejt dikë në mendje.

Ngjashmëria e tij me Presidentin e zgjedhur amerikan Donald Trump e ka kthyer fazanin e artë kinez në magnet për vizitoret e parkut Safari në Hangzhou të Kinës.

Janë rreth 50 zogj të tillë në këtë park, por kreshta e verdhë e meshkujve bie shumë më tepër në sy sesa ajo e femrave. Kujdestari i parkut, Gao Hongqiang thotë se veç stilit të flokëve, ngjashmëria e Trump me këtë lloj zogu vjen edhe nga shprehja e syve.

“Kreshta e verdhë e fazanit të artë kinez është shumë e ngjashme me flokët e Donald Trump, dhe nëse shikon me vëmendje fotot e tij, vëren ngjashmëri edhe në pjesën e syve dhe mënyrën e shikimit. Këta lloj fazanësh janë shumë vigjilentë e të kujdesshëm kur i afron, dhe këtë e shikon edhe tek sytë”, shprehet Gao Hongqiang, kujdestar i parkut.

Vizitorët i dëfren pa masë fakti që ky zog ngjason me drejtuesin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Flokët e Trump ishin gjëja e parë që më erdhi ndërmend kur pashë fazanin. Unë them ta quajnë “fazani Trump” se kështu do të bëhet akoma edhe më i famshëm”, shprehet Jin Huofeng, vizitor i këtij parku.

Ky lloj zogu hyn tek speciet e mbrojtura në Kinë, ndonëse ai mund të gjendet edhe në vende të tjera të botës./tch.

1479424326_zog
1479424286_fazani 1479424302_2

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë