Loading…

Faqja e zezë në Mal të Zi: Mblidhen në Podgoricë në mbështetje të Rusisë, iu prin Kisha Serbe

  • 27/02/2022 | 22:40

Faqja e zezë në Mal të Zi: Mblidhen në Podgoricë në mbështetje të Rusisë, iu prin Kisha Serbe

Nuk është për t’u habitur kur dihet ndikimi i Kishës Ortodokse Serbe në komunitetin serb në Mal të Zi dhe ndikimi i Rusisë në kishën serbe, transmeton Gazeta Metro.


Sot gjatë ditës janë mbledhur në Podgoricë një turme e madhe në procesion e me priftërinj të kishës serbe që iu prinin me temjan para.

Këndonin nuk i japim shenjtëritë serbe, slogan i njohur e i përdorë shpesh në protestat e organizuara nga ish mitropoliti i Malit të Zi, Amfilohije, që vdiq nga koronavirusi.

Nuk i japim shenjtëritë është edhe motiv i këngës së njohur serbe e kënduar nga fashistët në festa e mbledhje ku i referohen trashëgimisë kulturore e religjioze serbe në Kosovë, që gjoja ia paskan grabitur dikush./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë