Loading…

Familjari i dy viktimave nga virusi në Rahovec: Gjendja në spitalin e Prizrenit është tmerr

  • 04/09/2021 | 21:38

Familjari i dy viktimave nga virusi në Rahovec: Gjendja në spitalin e Prizrenit është tmerr

Nënë e bir nga Potoqan i Ulët nga Rahoveci kanë vdekur brenda një dite nga COVID-19.


Kunati, respektivisht axha, i viktimave, Hajdar Ahmeti, thotë se gjendja në spitalin e Prizrenit është tmerr dhe ,sipas tij, edhe nëse je mirë do të sëmuresh nëse shkon atje.

Ai bëri të ditur që nëna ka marrë trajtim katër ditë atje, ndërsa djali gjashtë dhe të dy ishin me oksigjeno terapi, duke shtuar se nuk kanë qenë të vaksinuar.

“Trajtimi atje është nën zero, nuk ka, me thënë të drejtën pambuk që e qet gjakun edhe një ngjitës nuk e kanë, duhet me lanë të smutin me dalë me ble jashtë. Ne sa ditë kemi nejt, kom nejt vet i dyti, njoni kemi nejt jashtë e njoni kemi nejt përcjellës e ai me telefon thojke shko bleje. Duhet me ja qu se nuk mundesh me lon pa oksigjen”.

Ai bëri apel që institucionet të ndërmarrin diçka, sepse gjendja në spital sipas tij është katastrofë, shkruan klan kosova.

Ahmeti tregoi se viktimat kishin planifikuar që të vaksinoheshin dhe se nuk kishin sëmundje shoqëruese.

Viktimat nga fshati Potoqan i Ulët i Rahovecit që e humbën betejën me COVID-19 gjatë të shtunës ishin të moshës 61 vjeçare (nëna) dhe 39 vjeçare (i biri).

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë