Loading…

Specialja të merret me përgjegjësit e masakrave (Dokument)

  • 12/03/2017 | 11:39

Specialja të merret me përgjegjësit e masakrave (Dokument)

Në Kuvendin e Kosovës kanë arritur disa kërkesa prej familjarëve të viktimave të masakruara në masakra të ndryshme nga autoritetet serbe në Kosovë.


Familjarët e viktimave kanë kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që ta ndryshojnë Ligjin për Gjykatën Speciale, duke mundësuar që kjo gjykatë të merret edhe me përgjegjësit e krimeve serbe, si dhe ta kushtëzojnë dialogun me Serbinë, deri sa Serbia të bashkëpunojë me Gjykatën Speciale për krimet që paramilitarët dhe ushtria serbe i kanë kryer në Kosovë.

Kërkesa të ngjashme për ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, Kuvendit të Kosovës, Presidencës dhe Kryeministrisë i kanë ardhur nga familjarët e të masakruarve të familjes Delijaj në Abri, ata të masakrës së Rezallës, të masakrës së Reçakut, të masakrës së Hallaqit dhe shumë masakrave të tjera të kryera në Kosovë nga forcat paramilitare dhe ushtria e Serbisë.

Në kërkesat e tyre, familjarët e viktimave të regjimit serb në Kosovë janë shprehur të zhgënjyer me UNMIK-un dhe EULEX-in, duke thënë se u janë shuar shpresat se ndonjëherë do të vihet drejtësia për familjarët e tyre të vrarë dhe masakruar nga forcat serbe. Ata kanë thënë se institucionet tona deri më sot kanë neglizhuar me këtë çështje, për krimet e bëra nga aparati serb.

“Deri tash nuk u ngritën zërat as nga presidenti z. Thaçi, as nga kryeministri z. Mustafa. Parlamenti votoi Specialen për ndjekjen e çlirimtarëve dhe të masakruarit e popullit të vet i kujton në heshtje. Në heshtje 18 vjet i kaluan edhe partitë politike për krimet e bëra në Kosovë, por heshtja juaj po na vret”, thuhet në disa prej këtyre letrave.

Kërkesa e parë e tyre për Kuvendin e Kosovës është që ta ndryshojë Ligjin për Gjykatën Speciale, duke mundësuar që përgjegjësit e strukturave të Serbisë për këto masakra dhe masakrat e tjera të kryera në Kosovë të gjykohen në Gjykatën Speciale.

Kërkesa e dytë i adresohet kryeparlamentarit Veseli dhe prej tij kërkohet që ta inicioj dhe t’i përfshijë në rendin e ditës këto kërkesa të tyre për plotësim-ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, duke i hedhur në votim në Kuvendin e Kosovës. Kurse, kërkesa e tretë i adresohet sërish Kuvendit të Kosovës dhe kërkohet prej deputetëve që të marrin vendim detyrues dhe ta kushtëzojnë dialogun me Serbinë, deri sa Serbia të pranojë që të bashkëpunojë me Gjykatën Speciale për Kosovën dhe t’i dërgojë përgjegjësit serbë të masakrave gjatë luftës 1998-1999 para drejtësisë po në këtë gjykatë. Gjykata Speciale funksionon sipas ligjeve të Kosovës dhe autoritetet kanë paraparë edhe mbrojtje dhe mbështetje për të gjithë ata që do të akuzohen./gazetametro.net

auto_unnamed1489310994

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë