Loading…

Fakte rreth Big Ben’it (Foto)

  • 26/01/2017 | 20:42

Fakte rreth Big Ben’it (Foto)

Padyshim kur na kujtohet Londra, menjëherë na bie në mend ikona e saj e cila përdoret nga pullat postare e deri tek gjërat më të thjeshta si fletoret, lapsa, lodrat për fëmijë!


Ky është Big Ben’i, monumenti ndër më të famshmit që e karakterizon Britaninë e Madhe. Këto janë disa fakte interesante rreth tij:

1. Big Ben’i është ndërtuar në vitin 1895.

big-ben

2.Gjatë luftës së dytë botërore dritat e këtij monumenti ishin të ndalura në mënyrë që të bënin të pamundur për gjermanët orientimin e bombardimeve.

25783973082_a06afe176d_b

3. Nëse Big Ben do të ndërtohej sot do të kishte çmimin 222.000 dollarë.

London Big Ben and traffic on Westminster Bridge

4.Kompania që e menaxhon Big Ben’in ka staf të mjaftueshëm në dispozicion për 24 orë në mënyrë që në rast se ndodh ndonjë problem me këtë monument ata janë të gatshëm ta rregullojnë menjëherë.

london-bigben-1500x850

5.Big Ben është duke u shembur ngadalë njëjtë sikur kulla e Pisa’s.

maxresdefault

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë