Loading…

Fakte interesante për Rusinë që nuk i keni ditur më parë

  • 31/01/2017 | 16:14

Fakte interesante për Rusinë që nuk i keni ditur më parë

Kultura ruse është një nga më të pasurat dhe me më shumë ndikim në botë. Në Rusi ekzistojnë 160 grupe etnike që flasin rreth 100 gjuhë të ndryshme. Popullsia më e madhe flet rusisht, transmeton Gazeta Metro.


Letërsia e çmuar ruse e arriti kulmin e saj në shekullin e 19, kur autorë si Tolstoi, Dostojevski, Pushkini dhe Turgenievi shkruan disa nga librat më influencues në botë.

Arkitektura

Fillimi i arkitekturës ruse ishin strukturat mbresëlënëse prej druri të ndërtuara në epokën sllave. Pas saj erdhi ndikimi i fuqishëm bizantin. Strukturat më të bukura prej guri ishin në Kremlin dhe kishat si ajo e Shën Bazilit, në Sheshin e Kuq në Moskë e ndërtuar në shekullin e 17.

Ushqimi

Klima e ftohtë ka pasur shumë ndikim në kuzhinën ruse. Supat janë shumë të njohura, veçanërisht ajo me panxhar, që është një nga më tradicionalet. Si pjata dytësore janë çomleku dhe patatet. Pula përdoret gjithashtu shumë. Ushqimi është zakonisht me shumë kalori dhe shërbehet me alkool.

Pijet

Vodka është pa dyshim pija alkoolike më e njohur në Rusi. Shërbehet midis dhe së bashku me vakte të ndryshme. Sasia e alkoolit të vodkës shkon deri në 40 për qind. Nga vetë fjala “vodka” nënkupton pak ujë, duke qenë se voda në rusisht ka kuptimin e ujit. Fjala u përdor për herë të parë në vitin 1405.

Sporti

Skuadrat ruse janë mjaft të afta në lloje të ndryshme të sportit dhe kanë fituar shumë medalje dhe trofe. Dy llojet më të njohura të sportit janë futbolli dhe hokeji në akull. Rusët janë zakonisht fitimtarë në sportet e dimrit, si skia dhe patinazhi në akull.

Ngjarje speciale

“Netët e bardha” në Shën Peterburg konsiderohen si një ngjarje shumë e veçantë që nuk duhen humbur. Këto net ndodhin zakonisht gjatë qershorit dhe korrikut, në kulmin e verës, kur janë më të gjata dhe qytetet e mëdha mbajnë festivale verore dhe shumë organizime të tjera kulturore.

Monumente

Kremlini është zemra e Moskës, anë lumit që mban emrin e qytetit dhe që kalon pranë Sheshit të Kuq dhe katedrales së Bazilit, e cila është një monument shumë i njohur në Rusi. Kremlini përfshin katër pallate, katër katedrale, murin dhe po ashtu edhe kullat. E gjithë zona përkufizohet si rezidenca zyrtare presidenciale.

Tradita

Bërja e një dushi të nxehtë në “banya” është një nga traditat më të njohura ruse. Rusët frekuentojnë banja publike dhe private edhe sot e kësaj dite, ku kalojnë disa orë në çlodhje totale.

Rezervat natyrore

Në Rusi ekzistojnë 41 parqe natyrale që ruhen në mënyrë strikte. Lucini Ostrov në Moskë është një pyll i gjerë, rezerva e parë natyrore e shpallur në vend. Bota shtazore është gjithashtu shumë e pasur.

Vetëm në Rusi

Kukullat ruse (Babushkat) konsiderohen si simboli i vetëm i këtij kombi dhe padyshim janë suveniret më të njohura që blejnë turistët që vizitojnë Rusinë. Babushkat e vërteta bëhen prej druri, pikturohen me dorë dhe konsiderohen si vepra arti të shtrenjta.

27 rusë janë fitues të çmimit “Nobel”; lista përfshin emra të njohur si: Bunin, Pasternak, Kapitsa, Landau, Gorbaçov, Solgenicin dhe shumë të tjerë.

Trinia, ura në Shën Peterburg, është projektuar nga inxhinieri francez Gustave Eiffel.

Treni ‘transsiberian’ nga qyteti i Vladivostokut në Moskë udhëton për 152 orë dhe 27 minuta pa ndalesa.

Në Rusi ka 10 milionë femra më shumë sesa meshkuj.

Rusët e vënë unazën e martesës në dorën e djathtë.

Rusia ka çuar qenin e parë në hapësirë, ai quhej Laika.

Në shekullin e 18, Rusia ishte perandoria më e madhe në botë, ajo shtrihej mbi zona si Polonia, Evropa deri në Alaskë në Amerikën e Veriut.

Emri zyrtar për Rusinë është Federata Ruse.

Rusia ndan kufijtë me shumë vende, duke përfshirë Kinën, Ukraina, Koreja e Veriut dhe Norvegjia.

Në kushtet e sipërfaqes së tokës, Rusia është vendi më i madh i madh në botë.

Rusia është e vendosur përgjatë 9 zonat kohe.

Në fillim të vitit 2013, Rusia e cila vlerësohet të ketë një popullsi prej rreth 143 milion.

Russian është gjuha zyrtare e Rusisë, por ka shumë gjuhë të tjera të përdorura në pjesë të ndryshme të vendit.

Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i madh në Rusi është Moskë. Qytetet e tjera në Rusi përfshijnë Shën Petersburg, Yekaterinburg dhe Novosibirsk.

Monedha e përdorur në Rusi është rubla.

Rusia ka një gamë të gjerë të burimeve natyrore dhe është një nga prodhuesit të mëdha në botë më të mëdha të naftës.

Bashkimi Sovjetik (BRSS) ishte një shtet socialist e ka zënë pjesën më të madhe të Azisë veriore dhe Evropën Lindore nga 1922 deri sa ajo të tretur në vitin 1991. shtetet ish-sovjetike janë Lituania, Gjeorgjia, Letonia, Ukraina, Kazakistani dhe të tjerët.

Qëndrimi zyrtar i presidentit rus është se Kremlini në Moskë. Emri kala Kremlini Mjetet.

Rusia është një nga 5 anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, me SHBA, Britania e Madhe, Kina dhe Franca.

Rusia ka mbi 40 parqe kombëtare dhe 100 rezervat e kafshë të egra.

Liqeni Baikal është e madhe më e madhe liqeni me ujë të freskët në botë. Ajo arrin 1642 metra (5,387 feet) në thellësi dhe përmban rreth 20% të ujit të pangrirë në botë të freskët.

Mount Elbrus është mali më i lartë (këmbët 18.510) në Rusi (dhe në Evropë), ai arrin një lartësi prej 5642 metra.

Lumi Vollga e Rusisë është më i gjatë në Evropë, me një gjatësi prej rreth 3690 kilometra (2293 milje).

Rusia ka zonë të madhe më e madhe në botë e pyjeve.

Rusia prodhon një sasi të madhe të  ripërtërishme në sajë të energjisë në stacionet e saj dhe të zhvilluara të energjisë hidrike.

Moska priti Lojërat Olimpike verore të 1980.

Basketboll, hokej mbi akull dhe futbolli janë sportet popullore në Rusi./gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë